Radiosonda S3451435 RS-41 Zagreb | Najdene sonde | Forumi

A A A

Please consider registering
guest

Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Radiosonda S3451435 RS-41 Zagreb
29.09.2020
20:20
S57WW
Member
Members
Forum Posts: 40
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

Glede na to, da je bila proti koncu tedna napovedana sprememba vremena, se je pričakovalo tudi veselo dogajanje okrog radiosond. Ker je bil ciklon v Sredozemlju, ki je v petek prinesel močne padavine, je bilo logično, da bodo sonde iz Zagreba potovale v našo smer. In Jani je imel v soboto zjutraj srečo, ker je pristala cca 2km od njega. O tem je pisal v svojem prispevku. Naslednja iz Zagreba v našo smer je bila napovedana za ponedeljek zjutraj.

Z Janijem sva tudi čez vikend bila precej aktivna okrog tega dogajanja. On je testiral sprejemnik in jaz sem spremljal, kako stvari prihajajo na spletno stran. Doma sem tudi, kot že večkrat, spremljal sonde s svojim sprejemnikom LoRa TTG in zunanjo anteno X-300. Bilo je nekaj novih rekordov, ko je ta mini sprejemnik slišal radiosondo, ki je poletela na Slovaškem in pristala na Poljskem. Razdalja je bila neverjetnih 470 km ! Radiosonda ima oddajnik 0,1W ‼! In četrtvalovno žičko za anteno.

Ob tem sem se spomnil, kako je nekoč Matjaž S53MV na nekem predavanju povedal, da je 1W dovolj za zvezo in so se nekateri smejali. Še kako prav je imel. In potem razni snagatorji gradijo ojačevalce v obliki omar, da naredijo nekaj zvez s povprečjem okrog 250km na zvezo.

LoRa je sprejela še sondo iz južne Madžarske nekaj čez 300 km in cel čas konstanten signal med S5 in S6 ! Ostalo so bile bližje, ki se jih sliši vsak dan.

Ponoči na ponedeljek okrog 2 ure pogledam kako je s sondo iz Zagreba. Očitno je v nižinah pihalo bolj z vzhoda in jo je na začetku odneslo malo na zahod. Pozneje je lepo napredovala proti Severu. Vseeno je bila bolj v smeri Ptuja in sem bil malo žalosten. Pristala je med Svetim Tomažem in Ptujem. Najprej nisem imel namena iti po njo. Sem računal, da gre kdo iz okolice Ptuja. Ko do okrog 9 zjutraj ni bilo nobene najave sem se odločil, da jo grem iskat. Lokacijo sem poznal, ker se tam večkrat peljem in je bila kakšnih 5 minut stran od glavne ceste. Ker so otroci bili v šoli je šla zraven samo žena.

S seboj sem vzel še ročno postajo in jo v avtu priklopil na magnetno anteno in seveda LoRa RX ter nekaj gumi anten.

Sonda se je med potjo že malo slišala. Ko sem zavil z glavne ceste je slišnost naraščala. Potem sledi ura resnice. Sonda je na hribčku v Slovenskih goricah. Cesta do tja je iz druge vasi po hribu in sreča, da nisem peljal tja gor. Preklopim na LoRo in na monitorju kaže 470m do nje. Nič posebnega, če ne bi bilo vmes še močvirje, travnik v hrib, njiva na strmem pobočju in vinograd. Kakšno uro nazaj je prenehalo deževati.

Žena obuje škornje. Jaz pa v natikačih. Uffff! Greva po travniku počasi v hrib in sem že moker do kolen in čez. Ko prispeva do njive ugotoviva, da je nemogoče čez. Koruza je sicer bila pobrana ampak je kmet nekaj dni nazaj njivo pognojil in še razmočena je bila od dežja. Greva na eno in drugo stran in ugotovim, da je njiva vse do gozda. Ni preostalo drugega kot v gozd in po strmem in mokrem terenu naprej. Monitor še kaže kakšnih 300m. Končno pripeva na vrh in na drugo stran vinograda. Še dobro, da nisem šel okrog z avtomobilom, ker do tja vodi gozdna cesta, ki je primerna za traktorje in kakšen terenski avto. Tam čaka še eno neprijetno presenečenje Sonda je na drugo stran po pobočju dol. Nič hudega, če ne bi bila tam trava visoka čez 2 metra, ki je večino bila že polomljena na polovico in prepredena med seboj. In seveda vse je bilo mokro. Do sonde je bilo še cca 50m džungle. Žena, ki ima škornje gre naprej in jaz za njo. Ona ima tudi RX jaz pa gledam na monitor. Komaj se prebijava skozi to džunglo. Govorim ji, da je še 40m, potem 30m in 26m, sledi 16m in hočem povedati 9m, ko ona reče, da jo ima. Gre še malo naprej za vrvico in potem še najde ostanke balona. Vse skupaj pobereva. Mokra sva do glave.

Sedaj je treba še nazaj do avta. Edina pot je po gozdu strmo navzdol po mokrem terenu. Končno prideva dol in še malo po travniku in del močvirja in sva pri avtu. Ja, ja, to so Slovenske gorice. Prejšnjo sondo je slaba dva meseca nazaj bilo enostavno pobrati na naši Pomurski ravnici. Čeprav do konca moker sem vesel, da je četrta radiosonda najdena in pobrana.

73, Roman S57WW

Screenshot_2020-09-29-S3451435.pngImage EnlargerScreenshot_2020-09-29-Radiosonda-S3451435-RS41-Zagreb-HR.pngImage Enlarger20200928_095957.jpgImage Enlarger20200928_100029-1-1.jpgImage Enlarger

20200928_100617.jpgImage Enlarger

Forum Timezone: Europe/Ljubljana

Most Users Ever Online: 120

Currently Online:
5 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

s52ez: 269

S51ZO: 120

S53MM: 112

S57M: 94

S59GS: 78

s57q: 75

S51LF: 63

Rudi Pavlič: 62

S56P: 49

s53v: 46

Member Stats:

Guest Posters: 2

Members: 865

Moderators: 4

Admins: 2

Forum Stats:

Groups: 4

Forums: 30

Topics: 349

Posts: 1854

Newest Members:

Alessandro Murador, Fabrizio Fava, Gianluca Costantino, Zdenek Svub, Karel Naessens, Giuseppe Rossetto, Escrich Jeremy

Moderators: S51FB: 301, S52AA: 18, S53WW: 74, s55m: 55

Administrators: Admin: 70, Jani: 100