Forumi

A A A

Please consider registering
guest

sp_LogInOut Prijava sp_Registration Registracija

Registracija | Ste pozabili geslo?
Napredno iskanje

— Forum Scope —

— Match —

— Možnosti foruma —

Minimalna dolžina iskane besede je 3 znakov - maksimalna dolžina iskane besede je 84 znakov

No permission to create posts
sp_Feed RSS teme sp_TopicIcon
130 MHz oscilator
19.12.2016
20:19
Moderator
Members

Moderators
Število objav na forumu: 59
Član od:
24.07.2015
sp_UserOfflineSmall Odjavljen

Ziv’,

zanima me, ce je kje kaksen interesent za zunanji (samostojec) 130 MHz oscilator s stirimi izhodi?

Uporaba je zelo namenska, da ne recem eksoticna: vzbujanje vec transverterjev s koherentnim signalom LO (recimo dveh ali vec Javornikov ali podobnih transverterjev s 14MHz medfrekvenco).

73 de Robi/s53ww

26.12.2016
16:37
Member
Members
Število objav na forumu: 4
Član od:
19.01.2016

Mi delamo z dvema Javornikoma in sem bil prisiljen oscilatorje povezati med sabo. Skupen oscilator bi si verjetno izdelal, če prav nimam ravno neke nuje po njem. Prav tako sem razmišljal o nekem RX transverterju, ali kot kopija Javornik RX dela ali tudi kako drugače. Sedaj imam na drugem Javorniku sestavljeni samo RX verigi, brez oscilatorja in PTT preklope, ostalo sem pustil prazno. Pač namenska stvar in mi je tiskanine Javornika malo škoda za to. Prav tako pa smo v zadnjem tekmovanju uporabljali pet antenskih sistemov, kateri so mi rušili moj koncept preklopov. Razmišljal sem o neki škatlici, lahko iz bele pločevine, vhod, izhod in napajanje samo na sprejemu, pa dovolj majhno ker v shaku itak nikoli ni dovolj prostora. Takih škatlic bi si izdelal po potrebi..

73, Janko

27.12.2016
12:24
Moderator
Members

Moderators
Član od:
24.07.2015

Živ’ Janko,

natanko to je (dolgoročen) cilj 🙂

Začeli pa bi z oscilatorjem …

73 de Robi/s53ww

28.12.2016
20:15
Member
Members
Število objav na forumu: 4
Član od:
19.01.2016

Če je tako, bi bil pa vsekakor zraven. Verjetno bi bil tudi interes malo večji, če bi napisal malo več, proti čemu bi se šlo.

Dejansko je tako da, dokler smo delali z enim antenskim sistemom je bilo vse enostavno. Z uporabo Javornika pa se je začelo prvo kompliciran-je. Dva antenska sistema, en sprejemnik in prvi preklopi, na 14 MHz strani. Naenkrat je bilo to premalo, dva Javornika, na 14 MHz preklopna matrika 4×4 in štirje antenski sistemi. Tu prva večja težava, vsak Javornik je imel svoj oscilator, kateri je bil frekvenčno in fazno zamaknjen. V glavnem pri našem sistemu si lahko poslušal le sistema iz vsakega Javornika ločeno. Po tem izdelava novega RX dela Javornika, brez oscilatorja in povezava oscilatorjev. Pa pride letošnje leto in ideja o petem antenskem sistemu. Tu je bilo sicer zame konec preklopov na 14 MHz, en antenski sistem sem moral preklapljati na 2m strani. Sicer tak način preklopov uporablja verjetno večina tekmovalcev. Če bi bil transverter izdelan modularno pa bi se mogoče res več tekmovalnih ekip odločilo za gradnjo. Jaz vsekakor vidim prednost v ločenih, samostojnih, RX verigah. Jaz bi jo napravil tako, da bi jo lahko privil direktno na koaksialni rele, pa naj si bo to v PPSu, ali celo pri anteni (dobro, tu mogoče že malo pretiravam). PTT preklopi, v bistvu mi tisti iz Javornika niso nikoli zadostovali. Vedno sem moral neke zakasnitve dodati še zunaj. Tako se mi je stvar podvajala. Je pa res, da sem komaj sedaj v Novembrskem tekmovanju ugotovil, da preklopi trajajo preveč časa. Kar nekaj začetnih pik ali črtic korespondence je ostalo v času preklopa. Oddajna veriga pa kakor pač kdo. Jaz imam napravljeno tako, da mešam in ojačam z eno Javornik TX verigo in po tem delim in ojačujem naprej. V glavnem na oddaji so vedno vse antene, za sprejem pa so možne vse kombinacije. Nisem sicer čisto siguren, ampak se mi zdi, da se je v Novembrskem tekmovanju več preklapljalo in poslušalo vsak sistem posebej, kot pa poslušanje večih sistemov naenkrat.

73 de S55WT, Janko 

30.12.2016
18:42
Moderator
Members

Moderators
Število objav na forumu: 26
Član od:
30.07.2015

Še en interesent, a zame tako ali tako že veš 🙂

02.01.2017
14:18
Moderator
Members

Moderators
Član od:
24.07.2015

S55WT said

Dejansko je tako da, dokler smo delali z enim antenskim sistemom je bilo vse enostavno. Z uporabo Javornika pa se je začelo prvo kompliciran-je. Dva antenska sistema, en sprejemnik in prvi preklopi, na 14 MHz strani. Naenkrat je bilo to premalo, dva Javornika, na 14 MHz preklopna matrika 4×4 in štirje antenski sistemi. Tu prva večja težava, vsak Javornik je imel svoj oscilator, kateri je bil frekvenčno in fazno zamaknjen. V glavnem pri našem sistemu si lahko poslušal le sistema iz vsakega Javornika ločeno. Po tem izdelava novega RX dela Javornika, brez oscilatorja in povezava oscilatorjev. Pa pride letošnje leto in ideja o petem antenskem sistemu. Tu je bilo sicer zame konec preklopov na 14 MHz, en antenski sistem sem moral preklapljati na 2m strani.

Janko,

kakor si opisal “tvoje” težave je bila tudi naša (S59DEM) “pot” – s petim sistemom se koncpet poruši (Javornik pa je bil itak zasnovan samo za dva HF RX). S šestim antenskim sistemom postane vse skupaj neobvladljivo in ravno ta “neobvladljivost” je poglaviten vzrok za razvoj novega koncepta “tekmovalnega 2m setupa”.

Tvoja ideja o RX konverterju, ki se montira direktno na antenski rele, je super (in ne vidim, zakaj se ne bi “izšla” tudi montaža direktno na antenah – da se rešiš predojačevalnika v primeru dolgih kablov do anten, recimo – čeprav tudi tu ne vidim, kako je kabel do anten lahko “predlog” za RX ne pa za TX – zakaj pa ne bi k antenam prestavil tudi PAja?).

PTT vezje: tu še nisem povsem razdelal kakšna varianta bi bila najbolj uporabna/univerzalna …

RX matrika: v planu je 6:4 (6 anten na dve KV postaji z dvojnim sprejemnikom – a la FT1kmp). Združevanje anten se mi zdi kot en dvorezen meč 🙂

73 de Robi/s53ww

p.s. zaenkrat kaže na štiri S5 “kandidate” …

02.01.2017
18:22
Member
Members
Število objav na forumu: 38
Član od:
19.01.2016

Robi !

Za dobro in uporabno stvar se vedno najdejo kandidati….

HNY 2017 !

Bojan, S57M

04.01.2017
09:32
Member
Members
Število objav na forumu: 19
Član od:
19.01.2016

Oj!

Robi, tudi jaz se pridružujem in sicer sem zainteresiran za dva kompleta

Veliko uspeha v letu 2017

73 de Janko s56afj

04.01.2017
15:09
Member
Members
Število objav na forumu: 30
Član od:
19.01.2016

Mislim, da bo ekipa S50L tudi interesent….

lp in HNY 2017

Janez S53V

04.01.2017
18:07
Moderator
Members

Moderators
Član od:
24.07.2015

S56AFJ said

Janko,

ne bo kompletov – to bodo bolj lego kocke Cool

… pa si boš sezidal tolikšen grad v peskovniku, kot ti bo duša dala Laugh

73 de Robi/s53ww

04.01.2017
21:36
Member
Members
Število objav na forumu: 12
Član od:
19.01.2016

Robi,

z legicami se tudi jaz rad igram Laugh. Nabolje, da mi prskrbiš 2 škatli Wink.

73 Uroš S57SU

05.01.2017
08:14
New Member
Members
Število objav na forumu: 1
Član od:
19.01.2016

S53WW je rekel

S56AFJ said

Janko,

73 de Robi/s53ww  

Robi zdravo, Janko je po mojem mislil 2×oscilator in 2×matrika. Lahko tudi v mehanotehnika stiluSmile.

73′ de S52EI/Ivan

05.01.2017
17:07
Member
Members
Število objav na forumu: 19
Član od:
19.01.2016

Oj!

Robi ni problema, bomo pa šli v peskovnik saj smo dovolj mladi…

OK me je Ivan s52ei dopolnil – hvala.

73 Janko

13.01.2017
10:35
Member
Members
Število objav na forumu: 5
Član od:
12.05.2016

Živjo,

Lani smo prvič v zgodovini S50L uporabili 2 antenska sistema in en radio in dosegli v septembrskem rekord lokacije, ki je še vedno več kot tretjino slabši od recimo DEMovcev Confused

Na S50L smo torej zelooo v zaostanku glede na ostale contest ekipe in sem pripravil načrt za 5 sistemov od tega za eno inband postajo… Do vsakega antenskega sistema gresta dva kabla (ločeno RX in TX), vsi RX se preklapljajo čez posebno matriko na 144MHz z dvema izhodoma na dva RX konverteja Javornika. Preklopi na TX za RUN in INBAND so na IF 14MHz, na izhodu iz Javornika pa gre na 2 PAja, s tem, da gre manjši (600W) samo na INBAND sistem…. večji pa se deli na 4 sisteme oziroma po potrebi vso moč na 1 sistem – ta ima tudi največji gain – raspaljotka bi rekel naš Aleš, HI.

Ideja z RX konverterji pri anteni in skupnim oscilatorjem ter preklopi na 14MHz je zanimiva, mi pa podre koncept. Tudi matrika je zanimiva ideja s tem, da uporabljamo radije z enim RX (gremo zaenkrat na TS590)… Mimogrede, je kdo že poskusil z IC7300?

Torej, če bi šli v ta projekt, bi šli samo tako, da bi v RX veje dali RX konverterje in RX preklope na 14MHz namesto na 144. To bi pomenilo cenejše kable v RX veji (recimo H155), enostavnejše preklope, itd, oddajna veja pa itak ostane enaka… PAje dajat na antenski sistem se mi pa ne zdi smiselno… Torej bi Javornik ostal zgolj za oddajo… 

Robi, koliko bi bil okvirno strošek za oscilator (bi se dalo 6 izhodov? ), pet konverterjev in matriko 6:4? (po modulih ali skupaj) Laugh 

Fantje so zelo zagreti in bi radi sisteme preizkusili že marca, jaz pa vem, da to pač ne gre tako hitro in bom vesel, da bo vse delalo maja oziroma nekaj tednov prej.

P.S.: Ali to pomeni, da mora do vsakega konverterja še en koaks za 130MHz?

16.05.2017
23:46
Member
Members
Število objav na forumu: 20
Član od:
19.01.2016

S53WW said

S56AFJ said

Janko,

73 de Robi/s53ww  

9A5K @ K1LZ: Arduino switching implemented… max 999 x 99 io pins.. up to 18 radios supported..

Long time no slovhf.net!  Prijetno presenecen z lepim izgledom.  Lahko predlagam 8 izhodov ker sta se dva hitro pokazala premalo.

Zgoraj sem dodal info o brontosih, ki delajo masivne crossbar preklope postaj in anten.  Vidjeno v novembru na ED8X.  Jaz navijam za digitalne solucije z 6 TX ter nesteto RX streamov.  Mocen vtis mi je pustila S52D Mobitel skatla, ki to pocne z G4 mobilno mrezo.

Pa sse ta dogodek “Boh pomahaj” jutri ob 20 uri na FE:

Vabljeni na poljudnoznastveno predavanje prof. Matjaža Vidmarja o sprejemu radijskih signalov iz vesolja s pomočjo SDR, gradnji lastne sprejemniške opreme ter številnih neprespanih nočeh ob popotovanju skozi medzvezdje.

Matjaž Vidmar nas bo že tradicionalno popeljal skozi svet mojstrov domače delavnice, radioastronomije in prefinjenega humorja.

Vstop prost. Brzplačno parkiranje na parkirišču Fakultete za elektrotehniko (Tržaška cesta 25, Ljubljana).

07.07.2017
19:54
Moderator
Members

Moderators
Član od:
24.07.2015

Ziv’,

prvi dizajn projekta je zakljucen. LO prototip je pomerjen in ima 10 dB+ boljsi fazni sum kot taisti v Javorniku. Cel koncept bo opisan na moji spletni strani, samo da najdem se malo vec casa …

LO modul (130M ali 116M ali xxxM) z vgrajenim PTT sekvencerjem omogoca 4 ali 8 LO izhodov. Vsak LO izhod se lahko skonfigurira tako, da na srednji zili daje +12V na RX ali TX (odvisno ali se bo uporabljal za vzbujanje RX ali TX konverterja) . Ideja je v tem, da RX konverter v osnovi ne potrebuje +12V napajanja niti PTT vhoda  – torej sami koaksialni prikljucki: 2m vhod, 14M (ali 28M) izhod in LO vhod.

Nivo LO izhodov je prilagojen za enostavno vzbujanje obeh RX konverterjev v Javorniku – predelava Javornika je zelo preprosta.

Na voljo naj bi bil KIT komplet (PCB s kljucnimi komponentami in ohisje s konektorji) ter sestavljen in pomerjen modul. Za vec informacij sva na voljo Franci/s51rm (s51rm pri hamradio pika si) in Robi/s53ww (s53ww pri hamradio pika si).

73 de Robi/s53ww

p.s. koncept sicer sestavlja 5 sklopov/modulov: LO, RX IF preklopna matrika 6:4, RX konverter, TX konverter in XTAL box. Sledi torej preklopna matrika in RX konverter, potem enkrat pride na vrsto TX konverter, medtem ko ostane XTAL box tak kot je.

18.08.2017
17:50
Moderator
Members

Moderators
Član od:
24.07.2015

Ziv’,

za prvi obcutek – Javornik-2017

73 de Robi/s53ww

20.08.2017
22:19
Member
Members
Število objav na forumu: 20
Član od:
19.01.2016

S53WW je rekel
Ziv’,

za prvi obcutek – Javornik-2017

73 de Robi/s53ww  

Ta prispevek prebral ob 4. zjutraj in potem preganjal Ruske distrikte v sivi coni na KV CW.  V petek se preforsiral z koaksijalno vertikalko po vrocini pa so Nemcavci odpadli.  Privatni odgovor tukaj od Robija okrog taksiranja zal nisem dobil 🙁

UKV brontosi ustrajajo na analogni tehniki!  Na KV smo pred kratkim dobili ceneni Icom IC-7300 DDC SDR.  Flexradio ponuja drazje igrace vecjih zmogljivosti.  CW Skimmer skanira celotni KV in dekodira vse telegrafske signale na vseh radioamaterskih obmocjih.  K1JT je pred kratkim razvil FT8 protokol, ki avtomatizira klasicno zvezo s pozivnim znakom, QRA lokatorjem in jakostjo signala od -20 dB S/N naprej v nekaj segmentov od 15 sekund.  Na RIS-2017 sem prikazal ED8X M/S delo z dva operaterja z Yagicami proti USA ter EU, ostalih 4 pobirajo znotraj delovnega obsega ter DX mnozilce.  TK0C je nekaj podobnega uspesno demonstriral z M2 TX.  Ranko, 4O3A in K9CT nacrtujejo digitalni pristop M/M KV tekmovanjima.

Javornik-2017 pristop ohranja sibke signale z veliko filtriranja ter prvim malosumnim oscilatorjem.  144 MHz ni problem v digitalni tehniki ker nas zanima samo 2 MHz pasovne sirine in znotraj tega lovimo samo en 3 kHz audio signal.  Analogno-digitalni konverterji danes delajo brez tezav do 650 MHz z 4 vhoda po 16 bita (AD9656) s procesiranjem 125 MSPS.  Glavna prednost digitalne obdelave signalov je v vecji zmogljivosti odklanjanja motnji s spektralnim odvzemanjem.  Dovolj so tri antene za pokritje celotnih 360 stopinj.  Na ED8X manjka ena za juzno poloblo.  

S53MV je zdavnaj razvil sirokopasovni oscilator z upostevanjem malosumnega ojacevalca in induktivnega vezja z varicap diodami, ki je zagotavljalo 180 stopinja zamik med 1..2 GHz.  Kristal kvarca v tej poti doloci samo eno frekvenco!  Povdarek na 50 Oma mi se zdi samo tehnolosko pomemban.

Disclaimer:  Jaz sem dolgo casa bil proti digitalizaciji radija in posebaj televizije ker me skrbela vecja poraba spektra.  Sirokopasovne zahteve interneta in pridobljene mobilne zmogljivosti so me prepricale da so dnevi drage analogne tehnike mimo.  

21.08.2017
17:37
Member
Members
Število objav na forumu: 30
Član od:
19.01.2016

s56a je rekel

Ta prispevek prebral ob 4. zjutraj in potem preganjal Ruske distrikte v sivi coni na KV CW.  V petek se preforsiral z koaksijalno vertikalko po vrocini pa so Nemcavci odpadli.  Privatni odgovor tukaj od Robija okrog taksiranja zal nisem dobil 🙁

UKV brontosi ustrajajo na analogni tehniki!  Na KV smo pred kratkim dobili ceneni Icom IC-7300 DDC SDR.  Flexradio ponuja drazje igrace vecjih zmogljivosti.  CW Skimmer skanira celotni KV in dekodira vse telegrafske signale na vseh radioamaterskih obmocjih.  K1JT je pred kratkim razvil FT8 protokol, ki avtomatizira klasicno zvezo s pozivnim znakom, QRA lokatorjem in jakostjo signala od -20 dB S/N naprej v nekaj segmentov od 15 sekund.  Na RIS-2017 sem prikazal ED8X M/S delo z dva operaterja z Yagicami proti USA ter EU, ostalih 4 pobirajo znotraj delovnega obsega ter DX mnozilce.  TK0C je nekaj podobnega uspesno demonstriral z M2 TX.  Ranko, 4O3A in K9CT nacrtujejo digitalni pristop M/M KV tekmovanjima.

Javornik-2017 pristop ohranja sibke signale z veliko filtriranja ter prvim malosumnim oscilatorjem.  144 MHz ni problem v digitalni tehniki ker nas zanima samo 2 MHz pasovne sirine in znotraj tega lovimo samo en 3 kHz audio signal.  Analogno-digitalni konverterji danes delajo brez tezav do 650 MHz z 4 vhoda po 16 bita (AD9656) s procesiranjem 125 MSPS.  Glavna prednost digitalne obdelave signalov je v vecji zmogljivosti odklanjanja motnji s spektralnim odvzemanjem.  Dovolj so tri antene za pokritje celotnih 360 stopinj.  Na ED8X manjka ena za juzno poloblo.  

S53MV je zdavnaj razvil sirokopasovni oscilator z upostevanjem malosumnega ojacevalca in induktivnega vezja z varicap diodami, ki je zagotavljalo 180 stopinja zamik med 1..2 GHz.  Kristal kvarca v tej poti doloci samo eno frekvenco!  Povdarek na 50 Oma mi se zdi samo tehnolosko pomemban.

Disclaimer:  Jaz sem dolgo casa bil proti digitalizaciji radija in posebaj televizije ker me skrbela vecja poraba spektra.  Sirokopasovne zahteve interneta in pridobljene mobilne zmogljivosti so me prepricale da so dnevi drage analogne tehnike mimo.    

MMM S56A,

Trikrat sem prebral tvoj post pa mi sploh  ni jasno,kaj si pravzaprav želel povedat Confused.So te v RDA Contestu QRQ ruski brontosi na KV v analogni tehniki  utrudili Kiss 

lp iz JN75UH (9A8CV)  Janez S53V

Save

21.08.2017
22:26
Moderator
Members

Moderators
Član od:
24.07.2015

s56a je rekel

… pa so Nemcavci odpadli.  Privatni odgovor tukaj od Robija okrog taksiranja zal nisem dobil 🙁

Hoj OC Mario,

ocitno mejl preko slovhf.net ne dela vec (nisem dobil nobenega obvestila) – poleg tega sem ze imel 100% zasedene prevozne kapacitete – smo se pa sprasevali, kaj te je zadrzalo …

s56a je rekel

UKV brontosi ustrajajo na analogni tehniki!  Na KV smo pred kratkim dobili ceneni Icom IC-7300 DDC SDR.  Flexradio ponuja drazje igrace vecjih zmogljivosti.  

Tehnologija napreduje in na KV je ze mogoce realizirati 30+ let staro zeljo o konverziji RF-to-bits direktno na antenski sponki – OK, se vedno je potreben vsaj en analogen filter med anteno in ADCjem Smile

s56a je rekel

144 MHz ni problem v digitalni tehniki ker nas zanima samo 2 MHz pasovne sirine in znotraj tega lovimo samo en 3 kHz audio signal.  Analogno-digitalni konverterji danes delajo brez tezav do 650 MHz z 4 vhoda po 16 bita (AD9656) s procesiranjem 125 MSPS. 

144MHz JE danes se vedno problem v digitalni tehniki (tudi ce nas zanima samo 200 kHz ali 20 kHz pasovne sirine) – seveda, ko govorimo o uporabi v radioamaterskih tekmovanjih kjer sobivas z vsaj enim lokalcem s signalom 59+70 dB in zelis ohraniti sumno stevilo nekje med 1 dB in 2 dB (mimogrede, tudi KV MM ni macji kaselj za trenutno dobavljive ADCje – razen, ce se spredaj doda nekaj kompleksnega analognega procesiranja Wink). AD9656 ima kljub 16 bitom samo 73 dB SNR na 150 MHz (torej samo 11 efektivnih bitov) … bodo pa gotovo v doglednem casu prisli na trg boljsi ADCji.

Enivej, nisem se pogledal IC7300 karakteristik, vem pa, da QS1R ni uporaben v kombinaciji z 2m RX konverterjem v kontestih …

73 de Robi/s53ww

No permission to create posts
Časovni pas:Europe/Ljubljana

Največ obiskovalcev:45

Trenutno prijavljeni:
4 Gost(je)

Trenutno na tej strani:
1 Gost(je)

Najbolj aktivni člani:

s52ez: 86

S55HH: 50

S53MM: 49

S57M: 38

s57q: 32

s53v: 30

S51ZO: 29

S51LF: 28

S58RU: 27

S59GS: 24

Statistika:

Gosti: 0

Člani: 698

Moderatorji: 4

Administratorji: 1

Stat. foruma:

Skupine:3

Forumi:27

Teme:139

Objave:774

Administratorji:Admin: 66

x

Na naši stran uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Potrjujem Zavračam Center zasebnosti Nastavitve zasebnosti Preberi več o Piškotkih