Radiosonda Graz RS-41 R5130846, S0220098 in S0220299 | Najdene sonde | Forumi

A A A

Please consider registering
guest

Napredno iskanje

— Forum Scope —

— Match —

— Možnosti foruma —

Minimalna dolžina iskane besede je 3 znakov - maksimalna dolžina iskane besede je 84 znakov

sp_Feed RSS teme sp_TopicIcon
Radiosonda Graz RS-41 R5130846, S0220098 in S0220299
29.03.2021
20:01
Roman Markrab
S57WW
Member
Members
Število objav na forumu: 29
Član od:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Odjavljen

V začetku marca so vetrovi pihali iz severa ali severozahoda. Takšni vetrovi po navadi nosijo radiosonde v moji smeri. Problem je edino, da je ta naš košček Slovenije zelo majhen in sonda hitro odleti dalje.

Prvo soboto v marcu je tako radiosonda iz Graza S0220299 letela zelo blizu mene in normalno bi morala pristati v 9A zahodno od Varaždina. Ker se je padalo le na pol odprlo je pristala še v S5. Z veliko veselja so se otroci in žena odpravili z menoj. Kakšna 2 km pred ciljem že vidimo sondo na monitorju. Signal na LoRa TTG je odličen. Parkiram ob njivi in gremo v gozd. Smer je prava in kaže 160 m. Potem 100 m in 80 m in tako na 50 m. Ko smo na 11 m je veselja konec. Pogled visoko v krošnje nam pove vse. Sonda je na približno 30 m višine.

Da bi le poslušal nasvet Janija, ko mi je pred časom povedal, da naj zraven škornjev še vzamem kakšno motorko. No sonda je bila najdena ampak je ostala tam. Visela je na nekaj metrov vrvice in opletala v vetru. Seveda sem jo za spomin še poslikal.

s57ww_4.jpgImage Enlargers57ww_3.jpgImage Enlarger

Čez 10 dni sem proti jutru spremljal sondo S0220098, ki je imela smer vzhodno od Maribora in jasno je bilo, da bi naj šla v smeri 9A. Na mojo srečo se padalo ni odprlo in je zato zelo hitro padla vzhodno od Lenarta tik ob jezeru pri Sveti Trojici.

Glede na oddaljenost najprej nisem imel namena iti po njo. Potem pa nekje okrog 10. ure vidim, da nihče nič ne napiše, da bi jo šel iskat in grem tja. Ker so otroci v šoli greva z ženo sama. Na zemljevidu je kazalo, da bi naj ležala na polju ob jezeru. Ko se peljeva proti jezeru se že sliši in vidi na monitorju. Parkiram ob njivi in kaže dobrih 300 m do sonde. Greva ob njivi in potem 200 in 150 m in nato 80 m in smer se spremeni in sedaj greva po njivi direkt proti njej. Sva na njivi oljne repice. Še sreča, da je niso pognojili kot nekaj kilometrov stran, ko je kmet polil gnojnico po njivi.

Ko prideva na približno 30m od sonde jo že vidiva. Zloženo padalo in ostanki balona so bili kakšnih 10 m od nje. Še nekaj slikic za spomin in greva nazaj do avta in veselo domov.

Na srečo nisva rabila ne škornjev in ne motorke.

s57ww_11.jpgImage Enlargers57ww_15.jpgImage Enlargers57ww_14.jpgImage Enlargers57ww_13.jpgImage Enlargers57ww_12.jpgImage Enlarger

Vetrovi se menjajo in sonde set letijo v klasično smer proti vzhodu in jugovzhodu. Nekaj predikcij je blizu mene ampak, kot sem že navedel je tukaj zelo majhen kos S5 in sonde zelo hitro pridejo do 9A ali HA.

V petek zjutraj je bilo zelo malo vetra. Tako je radiosonda R5130846 z normalno odprtim padalom pristala na Goričkem. Logično mi je bilo, da gre po njo Jani ali Simon. Popoldan vidim, da jo še noben ni pobral. Pokličem Janija in mi pove, da nima časa in tudi Simon ne bo šel. Takoj se odpravimo. Standardna zasedba. Jaz, žena in otroka. Peljemo se na Goričko in tudi zelo hitro najdemo kraj. Sonda bi naj ležala na njivi. Na monitorju se nič ne vidi in LoRa TTG je tiho. Jasno mi je, ker je že 12 ur minilo od štarta sonde in so baterije prazne. Gremo na lokacijo, kjer so jo sprejemniki tik pred pristankom nazadnje zaznali. Iz približno 50 m zagledamo sondo na tleh na zorani njivi, ki verjetno čaka na setev koruze ali sajenje krompirja. Vrvica je potegnjena poševno gor proti drevesom in na drugi strani dreves vidimo padalo in ostanke balona. Otroka pobereta sondo. Sine poskuša zvleči padalo, ki pa je preveč zapleteno v krošnje in je potrebno vrvico prerezat. To je sedma pobrana radiosonda v enem letu. Dve sta ostali na drevesu.

Od doma so bile slišane iz 20 različnih krajev, kjer jih štartajo. Kak mesec nazaj je bil nov rekord, ko sem sondo iz Slovaške slišal, ko je letela nad Ukrajino. Razdalja je  bila 552 km in višina sonde je bila 36 km. Ni slabo, ker ima sodna cca 100 mW moči in antenico ¼ valovne dolžine. Sprejemnik je LoRa TTG in vertikalna kolinearna antena.

73, Roman S57WW

s57ww_21.jpgImage Enlargers57ww_22.jpgImage Enlargers57ww_23.jpgImage Enlargers57ww_24.jpgImage Enlargers57ww_25.jpgImage Enlargers57ww_26.jpgImage Enlarger20210326_164933.jpgImage Enlargers57ww_2-1.jpgImage Enlarger

sp_PlupAttachments Priponke
Časovni pas:Europe/Ljubljana

Največ obiskovalcev:120

Trenutno prijavljeni:
3 Gost(je)

Trenutno na tej strani:
1 Gost(je)

Najbolj aktivni člani:

s52ez: 207

S51ZO: 95

S53MM: 85

S57M: 73

S59GS: 60

: 55

S51LF: 50

s53v: 46

S58RU: 42

S56P: 39

Statistika:

Gosti: 1

Člani: 779

Moderatorji: 4

Administratorji: 2

Stat. foruma:

Skupine:4

Forumi:29

Teme:287

Objave:1445

Novi člani:

Didier Vintézout, Jiri Vicek, Dragan Manpojlovic, Michal Rybka, Mirko Jurman, Matjaz Zibert, Franjo Bošnjak, Jozef FULE, Andrej Souvent, Hans-Peter Wippel

Moderatorji:S51FB: 207, S52AA: 15, S53WW: 72, s55m: 36

Administratorji:Admin: 70, S55HH: 86