Radiosonda Graz  RS41  S4350132 | Najdene sonde | Forumi

A A A

Please consider registering
guest

Napredno iskanje

— Forum Scope —

— Match —

— Možnosti foruma —

Minimalna dolžina iskane besede je 3 znakov - maksimalna dolžina iskane besede je 84 znakov

sp_Feed RSS teme sp_TopicIcon
Radiosonda Graz  RS41  S4350132
21.06.2021
22:04
Roman Markrab
S57WW
Member
Members
Število objav na forumu: 29
Član od:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Odjavljen

Skoraj vsak dan pogledam kakšna je napoved za sonde, ki bi lahko ob določenem vremenu letele v mojo smer. Več ali manj gre za sondo iz Graza. Ljubljanska redko pride do nas. Po navadi, ko piha močan jugozahodnik. In Zagrebška, ko piha jugo. Vmes se dogaja tudi kaj čudnega, kot zadnjič, ko je sondo iz Dunaja prineslo do Slovenije in je padla kakšen kilometer od Madžarske meje. Na žalost, kot je že Jani zapisal je sonda ostala na drevesu, balon in padalo sta pa padla na tla. Zanimiva situacija.

V četrtek in petek so sonde iz Graza letele kar počasi in južno. Nekatere so končale pred mejo. Kakšna je tudi zašla malo dlje v okolico Maribora.

V soboto je padla severno od Maribora nedaleč od meje. Za nedeljo je napoved kazala malo vzhodneje in dlje v Slovenijo. In napoved se je uresničila. Sonda je padla severovzhodno od Maribora in severno nedaleč od Lenarta. Letela je v znani smeri, kjer sem letos že dve pobral, ki sta bili še malo južneje. Ena ob jezeru pri Sveti Trojici in pred slabim mesecem v dolini reke Pesnice severovzhodno od Ptuja.

Ko sem gledal na karto sem videl, da je padla v gozd in sem bil malce skeptičen, če je končala kje na drevesu. Tudi sam teren bi naj bil razgiban in seveda nepoznan. Sin je rekel, da jo gremo iskat in odločitev je padla.

Čez dobro uro se pripeljemo po ozki vaški cesti in na telefonu se oglasi znan pisk, ker se je sonda že slišala na LoRa TTG. Kaže še nekaj čez 500m. Peljemo se dalje in raziskujemo kje bi bilo primerno mesto, da parkiramo in gremo iskat. Parkirali smo med njivo in gozdom nekaj več kot 300 m od sonde.

Ko smo šli po gozdu smo ugotovili, da gremo strmo dol in smo prišli na ozki travnik, kjer nas je čakala meter visoka trava. Otroka in žena so imeli športne copate jaz pa seveda v natikačih, ker je bilo zelo vroče in s tako obutvijo je bilo težko po tem terenu. Na drugi strani travnika je bil še potok, ki pa je bil zaradi vročega vremena suh. In spet smo zakorakali v gozd. In spet strmina, da smo komaj lezli v hrib po gozdu. Razdalja kaže nekaj manj, kot 100m. Ko pridemo na vrh in iz gozda smo spet na travniku in vmes še grmičevje. Sonda je južno od nas slabih 50m. Gremo ob robu gozda in potem na telefonu že kaže 10m in nato 6m smer gozd. Sondo zagledamo takoj na začetku gozda pri drevesu na tleh. Zanimivo, da je kljub gostemu drevju sonda lepo padla skozi. Vrvica gre gor in se lepo vidi. Padalo in ostanki balona se ne vidijo. Poskušamo vleči za vrvico in se nič ne premakne. Vidim, da je vrvica na kakšnih 5 m zamotana ob vejo. Prerežem vrvico in čez nekaj sekund na drugi strani drevesa padeta dol padalo in ostanki balona. Zanimivo.

Vse skupaj poberemo in še nekaj fotk za spomin. Potem naredimo plan, kako čim lažje priti do avtomobila, da ne bomo spet lezli po strminah dveh gozdov. Gremo dol v dolino po travniku in potem po drugem gozdu in ugotovimo, kje bi bila lažja pot, kjer se sedaj vračamo. Čez kakšnih 10 minut smo že pri avtu. Majica na meni je mokra do konca. Ura je 11.30 in sonce visoko nad nami. Izmučeni in veseli, da smo našli sondo se vračamo domov.

Sine me vpraša, kje so tovornjaki, ki jih je bil drugače navajen na avtocesti. Pojasnim mu, da je nedelja in zato ni tovornjakov.

Malo čez 12. uro prispemo domov. To je 11. pobrana sonda v dobrem letu. Dve sta ostali na drevesih.

Sedaj bi že bil čas, da spet zapiha z juga, ker sem zadnjo sondo iz Zagreba pobral lani ob koncu poletja. Tudi kakšna sonda iz Ljubljane bi lahko prišla malo dlje na severovzhod.

73, Roman S57WW

Screenshot_2021-06-20-Radiosonde-S4350132-RS41-Graz-AT-1.pngImage Enlargergraz.jpgImage Enlarger20210620_105553-1.jpgImage Enlarger20210620_105627-1.jpgImage Enlarger20210620_105645-1.jpgImage Enlarger20210620_110158-1.jpgImage Enlarger

Časovni pas:Europe/Ljubljana

Največ obiskovalcev:120

Trenutno prijavljeni:
4 Gost(je)

Trenutno na tej strani:
1 Gost(je)

Najbolj aktivni člani:

s52ez: 207

S51ZO: 94

S55HH: 86

S53MM: 85

S57M: 73

S59GS: 58

: 55

S51LF: 50

s53v: 46

S58RU: 42

Statistika:

Gosti: 1

Člani: 780

Moderatorji: 4

Administratorji: 1

Stat. foruma:

Skupine:4

Forumi:29

Teme:285

Objave:1439

Novi člani:

Didier Vintézout, Jiri Vicek, Dragan Manpojlovic, Michal Rybka, Mirko Jurman, Matjaz Zibert, Franjo Bošnjak, Jozef FULE, Andrej Souvent, Hans-Peter Wippel

Moderatorji:S51FB: 207, S52AA: 15, S53WW: 72, s55m: 34

Administratorji:Admin: 70