Radiosonda RS41 Graz P5020111 | Najdene sonde | Forumi

A A A

Please consider registering
guest

Napredno iskanje

— Forum Scope —

— Match —

— Možnosti foruma —

Minimalna dolžina iskane besede je 3 znakov - maksimalna dolžina iskane besede je 84 znakov

sp_Feed RSS teme sp_TopicIcon
Radiosonda RS41 Graz P5020111
02.07.2021
17:47
Roman Markrab
S57WW
Member
Members
Število objav na forumu: 29
Član od:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Odjavljen

Najprej dolgo vroče obdobje in nič novega na nebu. Še veter ni hotel pihat. Potem so prišle nevihte, ki so malo osvežile ozračje in seveda z vetrom so tudi sonde pričele drugače leteti.

Dva dni nazaj sem gledal napoved, ki je povedala, da bi naj v petek in soboto sonde iz Graza spet prišle na naš konec. Tudi z Janijem sva o tem malo debatirala in sem ga hecal, da lahko sonda pade njemu na dvorišče, če bo letela malo bolj vzhodno.

Sine je že povedal, da jo gremo v petek iskat. No in danes, ko sem se zbudil okrog pol šeste po lokalnem času sem videl, da je sonda še v Avstriji na približno 22 km višine. Vklopil sem še LoRa TTG in jo spremljal na tablici v živo. Obeti so bili dobri. Čez nekaj minut je balon razneslo in pričela je padati. Med 20 in 12 km višine vetra skoraj ni bilo in sonda je še vedno lebdela v Avstriji. Med 12 in 8 km višine je le malo bolj zapihalo in je sondo odneslo v Slovenijo. Na monitorju sem videl, da pada precej hitro, kar je pomenilo, da se padalo sploh ni ali se je premalo odprlo.

Nižje, kot je bila sonda manj vetra je bilo. To je pomenilo, da ne bo padla po napovedi ampak nekaj kilometrov prej in se bo potrebno dlje peljati.

Sondo sem spremljal do konca njene poti. Padla je južno od Radencev v vinograd na lokaciji, ki sem jo dobro poznal. To je pomenilo, da sigurno ne bo na drevesu in jo ne bo težko najti.

Med tem sta se sin in hčer že zbudila in sta bila takoj za, da jo gremo iskat. Povedal sem jima, da bomo najprej še zajtrkovali in potem gremo.

Danes sem za spremembo obul športne copate. Se je pa izkazalo, da bi tudi natikači, kot po navadi bilo dobri.

Ko smo se bližali lokaciji se je na telefonu oglasil znan pisk in razdalja je bila približno kilometer do sonde. Sonda je bila na hribu in mi v dolini in med nami ničesar. Zato se je tudi slišala kilometer daleč na gumi anteno čeprav je ležala na zemlji in njena antena je bila na zemlji v travi.

Ko smo se peljali pod vinogradom, kjer je pristala mi kaže razdaljo 30m. Celoten vinograd je ograjen, kot večina drugih okrog. V tistem predelu je ogromno srn in brez ograje ostane od trsa samo še kakšen štrcelj iz zemlje.

Na zgornji strani vinograda je vhod kjer smo parkirali. Zraven je hiša in na dvorišču je bil prijazen mlajši gospod. Povedal sem mu zakaj smo prišli in mi je povedal, da vinograd ni njegov. Na monitorju mi kaže približno 50m do sonde. Gremo dol med trsi in jo zagledamo. Bila je ravno v vrsti, kjer je šla hčerka. Sine in žena sta bila malo naprej, kjer so bili ostanki balona in zloženo padalo. Vse skupaj je bilo skoraj na koncu vinograda v dolini. Vrvico smo potegnili čez žice in vse skupaj pospravili.

Prijazni sosed je čez ograjo opazoval naše početje in potem sem šel še do njega in mu pokazal to »čudo« tehnike in na telefonu, kako sledi sondi. Prijazno smo se še pozdravili in smo odšli nazaj gor do avtomobila.

Kakšnih 500m naprej po hribu je tekmovalna lokacija S59P. Zapeljali smo se še do nje, da sta otroka videla antene in lokacijo, kjer sem včasih delal tekmovanja na VHF, UHF in SHF.

Na eni slikici se še lepo vidi, kako je sprejemnik od Janija S55HH spremljal naš podvig od takrat, ko smo sondo našli in dvignili ter do lokacije S59P, kjer sem jo ugasnil.

Doma sem pozneje gledal napoved, da bi naj sonda za jutri, ki je bila najprej napovedana v naš konec, padla zahodno od Ptuja. No, bomo videli zjutraj med peto in šesto, kam bo pihal veter.

73, Roman S57WW

Screenshot_2021-07-02-Radiosonde-P5020111-RS41-Graz-AT.pngImage EnlargerScreenshot_2021-07-02-P5020111-AS.jpgImage EnlargerScreenshot_20210702-100935_MySondy-GO.jpgImage EnlargerScreenshot_2021-07-02-Google-Maps-APRS.jpgImage Enlarger20210702_100954.jpgImage Enlarger20210702_100955.jpgImage Enlarger20210702_101359.jpgImage Enlarger20210702_101417.jpgImage Enlarger

Časovni pas:Europe/Ljubljana

Največ obiskovalcev:120

Trenutno prijavljeni:
6 Gost(je)

Trenutno na tej strani:
1 Gost(je)

Najbolj aktivni člani:

s52ez: 207

S51ZO: 94

S55HH: 86

S53MM: 85

S57M: 73

S59GS: 58

: 55

S51LF: 50

s53v: 46

S58RU: 42

Statistika:

Gosti: 1

Člani: 780

Moderatorji: 4

Administratorji: 1

Stat. foruma:

Skupine:4

Forumi:29

Teme:285

Objave:1439

Novi člani:

Didier Vintézout, Jiri Vicek, Dragan Manpojlovic, Michal Rybka, Mirko Jurman, Matjaz Zibert, Franjo Bošnjak, Jozef FULE, Andrej Souvent, Hans-Peter Wippel

Moderatorji:S51FB: 207, S52AA: 15, S53WW: 72, s55m: 34

Administratorji:Admin: 70