Radiosonda VAISALA   RS41-SG   N4850524 | Najdene sonde | Forumi

A A A

Please consider registering
guest

Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
Radiosonda VAISALA   RS41-SG   N4850524
18.03.2020
06:48
S57WW
Member
Members
Forum Posts: 40
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

Že davno nekoč v prejšnjem stoletju sem slučajno videl eno sondo, ki so jih spuščali vremenarji. Glede na to, da sem radioamater mi je stvar bila seveda zanimiva in sem si z veseljem ogledoval tisto elektroniko.

Takrat še ni bilo interneta in tudi nobenih informacij o tem. Nekaj let nazaj sem naletel na neke informacije o teh zadevah in takrat sem slišal, da določeni ljudje iščejo te vremenske sonde. Ampak spet nisem našel nič konkretnega o tem.

In končno mi je o tem povedal Jani S55HH in mi vse razložil. Seveda sem tako tudi prišel na spletno stran, kjer se dnevno spremljajo radiosonde. Že nekaj časa jih tako spremljam preko spleta. Nedolgo nazaj sem tudi bil na telefonski zvezi z Janijem, ko je šel iskat sondo iz Italije, ko je bila še v zraku nekje med Mariborom in Gornjo Radgono in jo je potem odneslo na Goričko, kjer jo je Jani tudi uspešno našel. Jaz sem jo spremljal »on line« in tudi na 70cm se je slišala »fondo skala«.  O tem sva še večkrat govorila in kot že navedeno jih spremljam vsak dan. 

Danes ponoči sem se prebudil malo po 4. uri Šel sem na balkon. Bila je prelepa jasna noč. Na jugu je bil Škorpijon, kar naznanja, da bo skoraj pomlad. Proti jugovzhodu je bil malo nad horizontom zadnji krajec v Strelcu, kar pomeni, da je luna najnižje na nebu. Še malo vzhodno od lune je bil prelep pogled na Mars, Jupiter in Saturn.

Ko gledam po nebu še ostale zvezde se spomnim, da so pred dobro uro iz Graza spustili radiosondo ali po domače vremenski balon. Grem k računalniku in vidim, da je ravno nekje na 17 km višine in ga lepo počasi nese proti Sloveniji. Nazaj v posteljo in spat.

Ko se zbudim grem pogledat, kje bi naj pristal. Vidim, da je cca 20 km od mene in približno toliko od Janija. Na zemljevidu kaže, da je tik ob robu gozda. Pokličem Janija in ga vprašam, če jo gre iskat. Pravi, da jih ima že veliko in mi reče, da naj grem iskat. Do sedaj še nikoli nisem bil na terenu. Sem pa vedel o tem precej, kar mi je Jani povedal. V telefon sem vnesel zadnje koordinate, vzel še toki-voki 70cm in na pot. Na žalost so bile baterije prazne in sem imel postajo priklopljeno v avtu, da bom slišal, če je sonda še aktivna.

Ko sem se pripeljal dober kilometer do sodne sem zaslišal znani glas iz postaje. Parkiral sem pri eni hiši, kjer je pot vodila po travniku navzdol. V avtu je bila sonda »fondo skala« na gumico. Do nje bi naj bilo še približno 50 m. Grem peš po travniku po južnem pobočju. Za razliko od Janija, ko je pozimi iskal sonde po blatu sem jaz šel o lepi suhi travi. Po telefonu, ko sem še bil doma mi je rekel naj gledam, kje bom videl rdeče padalo. Pridem že skoraj do gozda lep razgled ampak padala nikjer. Na telefonu mi kaže da moram še kakšnih 10 m naprej. In takrat zagledam tik ob robu gozda pod prvimi vejami neko majhno belo škatlico. SONDA! Vesel sem bil, kot otrok, ko najde svojo najljubšo igračko. Komaj se je dotikala tal, ker je vrvica bila napeljana gor med veje. Potegnem in gre težko. Počasi vlečem vrvico in gledam gor. Več kot 20 m višje zagledam v krošnji rdeče padalo. Kakšna sreča! Sonda je priletela čez hrib v to majhno dolino in se praktično zaletela v gozd. Kakšna sekunda pozneje in bi končala v krošnjah dreves. Vidim, da je padalo preveč zapleteno v krošnje in vrvico pretrgam in navkreber do avta. Veselje je bilo popolno. Moja prva sonda!

Ko sem se peljem domov pokličem Janija in mu razložim, kako je bilo. Povedal mi je, kako jo naj izklopim, da se ne bo kje pojavila spet na zemljevidu. On pa je tudi vpisal, da je sonda najdena, da ne bi kdo hodil brez veze na pot.

Doma je hčerka, ki obiskuje gimnazijo takoj povedala, da se učijo o vremenu in bo o tej zadevi naredila seminarsko nalogo in jo nesla še v šolo pokazat.

Ker je bila to prva moja najdena radiosonda sem se malo bolj razpisal. Upam, da jih bo še več. V kratkem si bom tudi naredil majhnega »lisičarja«, kot mi je priporočal Jani oziroma TTGO LORA sprejemnik. Tudi baterije za postajo bom sedaj imel napolnjene. Danes je šlo lepo. Problem lahko nastane poleti, ko vse že močno raste in sonda pade tako, da se je ne vidi dokler skoraj ne stopiš na njo.

 

73, Roman S57WW

Screenshot_2020-03-17-Radiosonda-N4850524-RS41-Graz-AT.pngImage EnlargerN4850524.pngImage Enlarger20200317_100338.jpgImage Enlarger20200317_100452.jpgImage Enlarger20200317_100332.jpgImage Enlarger20200317_213826.jpgImage Enlarger

Forum Timezone: Europe/Ljubljana

Most Users Ever Online: 201

Currently Online:
3 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

s52ez: 269

S51ZO: 124

S53MM: 112

S57M: 95

S59GS: 78

s57q: 75

Rudi Pavlič: 64

S51LF: 63

S56P: 49

s53v: 46

Member Stats:

Guest Posters: 2

Members: 865

Moderators: 4

Admins: 2

Forum Stats:

Groups: 4

Forums: 30

Topics: 352

Posts: 1861

Newest Members:

Alessandro Murador, Fabrizio Fava, Gianluca Costantino, Zdenek Svub, Karel Naessens, Giuseppe Rossetto, Escrich Jeremy

Moderators: S51FB: 301, S52AA: 18, S53WW: 74, s55m: 55

Administrators: Admin: 70, Jani: 100