130 MHz oscilator | Page 2 | Tehnika | Forumi

A A A

Please consider registering
guest

Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

No permission to create posts
sp_Feed Topic RSS sp_TopicIcon
130 MHz oscilator
21.08.2017
23:09
9A4QV
Member
Members
Forum Posts: 9
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

Koliko se ja sjećam, Marijan je nekad bio dobar sa metematikom. Moguće da ju je zaboravio?

Uspoređivati HF i VHF konteste je gotovo pa nemoguće.

Evo primjera sa slike. Sasvim normalna situacija gdje imamo dvije konkretne postaje unutar 50km udaljenosti, svaka sa 1500W i antenskim sistemom od 22dBi (4 duge antene).

Signal na ulazu oba prijemnika će biti -5.5dBm ! Za to prožvakati potrebna je dinamika od 125dB. Ako dodamo k tome da se unutar 50km nalazi još nekoliko takvih stanica, recimo na Slavniku, Snežniku, Guslici i Velebitu onda je “party” zagarantiran, naravno sve unutar 200kHz širine. Ne postoji uređaj koji će to sve uredno prožvakati, fali nam još dosta bitova u ADC konverteru 🙂

Smanjenje faznog šuma oscilatora za 10dB je odličan rezultat, ali ja mislim da bi puno više koristilo kad bi svi učesnici smanji snagu za 10dB. Onda bi se lakše živjelo na bandu….

 

Robi, koje si MMIC-e koristio u oscilatoru i bufferu/pojačalu i koje stabilizatore napona?

 

pozz

Adam

23.08.2017
16:48
Marijan Miletic
Member
Members
Forum Posts: 23
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

Trikrat sem prebral tvoj post pa mi sploh  ni jasno,kaj si pravzaprav želel povedat Confused.So te v RDA Contestu QRQ ruski brontosi na KV v analogni tehniki  utrudili Kiss 

lp iz JN75UH (9A8CV)  Janez S53V

Save  

Pravilna diagnoza!  500+ CW ter 300+ RTTY QSO namesto UKV srečanja.  Pa še kopica tech neumnosti vmes pokvarila SO2R namene.

Robi, tukajšnji email je res zgodba zase.  Jaz sem komaj našel lastno sporočilo tebi.  Klical bi po telefonu pri resnem namenu.  Po branju prispevka mi bilo žal ker bi po poti predebatirali ver. 17.  Danes sem na kosilu s S52D malo utrdili mobilni pristop odpravljanju napak z odvzemanjem spektra!  To počnejo K1JT in SM5BSZ za hame.

Sledim vaše napore ka boljšim rezulatima v UKV tekmovanjih z analogno tehniko.  Zavedam se, da so danes glavni problemi v TX.  Drage so analogne rešitve s številnimi 14 MHz kristalnimi filtri, Javorniki na vsaki anteni, nizkošumnim oscilatorjima.  Kompleksna matematika optimizacije števila zvez s povprečjem 400 km verjetno ne potrebuje RX NF 1-2 dB ampak mi intimno želimo ODX>1000 km.  Tudi občutek o 24 ur motenj od sosedov je lažan ker traja samo v špicah oddaje. 

Digitalni pristop bi bil uporaba dva dipola pod 90 stopinj z vsaj 20 dB dušenja za referenčne moteče signale sosedov.  Od željenega signala z Yagic odvzamemo v realnem času spektre najbližjih motilcev po razdalji in smeru ter s tem izboljšamo razumljivost govora.  ADC vhodi bi imeli (logaritamske?) predojacevalce in diodne klipere, ki samo poseku kratke špice motečih SSB signalov na 144 MHz in se to na bazičnem govoru sploh ne pozna po 30 dB decimaciji z 2 MHz na 2 kHz.  Efektivna dinamika se giblje med -20 dB za signale blokirane šumom do +20 dB za polponoma razumljiv govor.  Na razpolagi je že zdaj >100 dB.  To sem krvavo naučil pri srbski kablovski TV.

Radioamaterji lampaši (brontosi) še vedno razmišljajo o pobiranju šibkih signalov nad šumom namesto čim več povprečnih signalov v hudih motnjah, ki jih sami sebi povzročamo.  Na UKV ni množilcev ampak samo kilometrina (/sat – rate!) šteje.

S53WW je rekel 

(mimogrede, tudi KV MM ni macji kaselj za trenutno dobavljive ADCje – razen, ce se spredaj doda nekaj kompleksnega analognega procesiranja)

Digitalni KV M/M potrebuje samo zaščito RX ADC vhoda s Cauer filtrima za dušenje dva sosedna obsega in diodami za omejitev špicev.  To mi razložil SM5BSZ, ki ima rad, da vhodna overflow LED utripa v ritmu motečega signala. KV hami pa veselo kupujejo 4O3A HP BPF.  Samo 6 čistih CAT TX je potrebno za KV M/M, nešteto RX, preklapanje sporočil namesto signalov.  GSM tehnologija 1990-ih…

24.08.2017
19:32
S53WW
Moderator
Members

Moderators
Forum Posts: 74
Member Since:
24.07.2015
sp_UserOfflineSmall Offline

9A4QV je rekel

Robi, koje si MMIC-e koristio u oscilatoru i bufferu/pojačalu i koje stabilizatore napona?

 

Adam  

Ave Adame majstore,

če bi v kvizu “Lepo je biti milijonar” postavili vprašanje, “Zastavite tri najpomembnejša vprašanja dizajnerju nizkošumnega XOja”, bi ti dobil vse točke Laugh.

In pravilni odgovor na vprašanja je: GALI-51, BPF196 in LT3042.

 

73 de Robi/s53ww

24.08.2017
19:45
S53WW
Moderator
Members

Moderators
Forum Posts: 74
Member Since:
24.07.2015
sp_UserOfflineSmall Offline

s56a je rekel 

Digitalni pristop bi bil uporaba dva dipola pod 90 stopinj z vsaj 20 dB dušenja za referenčne moteče signale sosedov.  Od željenega signala z Yagic odvzamemo v realnem času spektre najbližjih motilcev po razdalji in smeru ter s tem izboljšamo razumljivost govora.  ADC vhodi bi imeli (logaritamske?) predojacevalce in diodne klipere, ki samo poseku kratke špice motečih SSB signalov na 144 MHz in se to na bazičnem govoru sploh ne pozna po 30 dB decimaciji z 2 MHz na 2 kHz.  Efektivna dinamika se giblje med -20 dB za signale blokirane šumom do +20 dB za polponoma razumljiv govor.  Na razpolagi je že zdaj >100 dB.  To sem krvavo naučil pri srbski kablovski TV.

Jo OC Mario,

zgoraj zapisano drzi – problem je v tem, da morajo imeti tudi ADCji s katerimi zelis odstevati motnje enako dobro dinamicno obmocje kot tisti, s katerimi bi zelel zgraditi RF2bits 2m sprejemnik (kot je omenil Adam, se to se dolgo casa ne bo zgodilo – v enem clanku pred par leti sem zasledil podatek o zgodovinskem trendu napredka high speed ADCjev – se ne spomnim podatka natancno, bilo pa je nekaj v stilu 1 efektivni bit na 10 let). Se pa da motnje prav lepo in nic prevec komplicirano odstevati z analognimi vezji – to je moj naslednji projekt … za megalomanske UKV postaje pa seveda pride v postev tudi sofazno sestevanje signala z vecih anten – res, da morajo biti takrat vse obrnjene v isto smer, bi pa pri 6 antenah z enakim gejnom to prineslo 8 dB dodatnega gejna, kar je ohohoh super delux …

 

s56a je rekel 

S53WW je rekel 

(mimogrede, tudi KV MM ni macji kaselj za trenutno dobavljive ADCje – razen, ce se spredaj doda nekaj kompleksnega analognega procesiranja)

Digitalni KV M/M potrebuje samo zaščito RX ADC vhoda s Cauer filtrima za dušenje dva sosedna obsega in diodami za omejitev špicev.  To mi razložil SM5BSZ, ki ima rad, da vhodna overflow LED utripa v ritmu motečega signala. KV hami pa veselo kupujejo 4O3A HP BPF.  Samo 6 čistih CAT TX je potrebno za KV M/M, nešteto RX, preklapanje sporočil namesto signalov.  GSM tehnologija 1990-ih…  

 … tale je resitev odvisna od tega, koliksno minimalno izolacijo zahtevas med antenami – ce stevilko postavis dovolj visoko (50 dB, recimo) se izide digitalno … sicer pa samo analogno.

GSM pa se motenj loteva s TDMA (LTE z OFDMA) sodostopom – enkrat je nekdo predlagal, da bi TDMA uvedli tudi v UKV tekmovanjih (podobno kot v starih casih MS delo – east EU klice v lihih minutah, west EU pa v sodih – tisti vmes pa naje… ).

Kar pa se rezanja spic SSB oddaje tice – tudi je odvisno od tega, koliksen % signala je nad klipanjem ADCja – ce je tega prevec, se to seveda mocno slisi …

 

73 de Robi/s53ww

25.08.2017
00:21
9A4QV
Member
Members
Forum Posts: 9
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

S53WW said

Ave Adame majstore,

če bi v kvizu “Lepo je biti milijonar” postavili vprašanje, “Zastavite tri najpomembnejša vprašanja dizajnerju nizkošumnega XOja”, bi ti dobil vse točke Laugh.

In pravilni odgovor na vprašanja je: GALI-51, BPF196 in LT3042.

 

73 de Robi/s53ww  

Robi hvala za info / odgovor.

Kako na “Milioneru” znaju zamaskirati krivi odgovor tako si i ti “zamaskirao” krivi BPF196 umjesto BFP196 Laugh

Znam da je typo, ali da se drugi ne bi mučili i tražili datasheet od BPF196…

 

Je, nekako su te tri stvari najbitnije za niskošumni XO ali ako se uhvatimo knjige od Ulrich L.Rohde onda je sve bitno, tu nema kraja…samo problemi

 

pozz i čujemo se u kontestu

Adam

25.08.2017
11:24
Marijan Miletic
Member
Members
Forum Posts: 23
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

Robi, pravkar sem se spet spomnil na vas UKV analogne in neizbežnega S53MV!  Edini njegovi skriti načrti so LEILA avtomatski notch za satelitske transponderje.  Kot ponavadi sem v pravu ker so na AMSAT DL leta 2016 realizirali digitalni notch za A71A in ga testirali na zemlji.

https://www.facebook.com/amsat.deutschland/posts/1134680726574708 s skromnim opominom Nemcev okrog Matjaža

feature=youtu.be  Prikaz AMSAT DL napredka

http://lea.hamradio.si/~s53mv/…..atp3d.html

Žal nič od tega v slovenščini!  GL 14 MHz notch UKV-jaši Kiss

S53WW je rekel – Kar pa se rezanja spic SSB oddaje tice – tudi je odvisno od tega, koliksen % signala je nad klipanjem ADCja – ce je tega prevec, se to seveda mocno slisi …

Glih to, da se močno sliši z veseljem uporabljamo v TX RF clipper-ju!  Špica modulacije se prenaša samo na vrh polperiode nosilca za RX.  20 dB presežka je kar lepo razumljivo. 

P.S.  Ko sem videl to objavo s slikovnimi kazalci, to je razlika kot pri UKV tekstovni analogni proti digitalni Laugh Vesel sem takšnega foruma v premerjavi z zakotnim email in čudnimi avatarji.

25.08.2017
23:48
S53WW
Moderator
Members

Moderators
Forum Posts: 74
Member Since:
24.07.2015
sp_UserOfflineSmall Offline

Jo OC Marijo,

mesas hruske in jabolke s to lejlo 🙂 – je pa lepo videti S5 RedPitayo v igri …

Taksno ali drugacno pobijanje motenj ni nic novega in zadnjih 10+ let se izvaja v digitalni domeni – ce le aplikacija to dopusca.

Ena od 5G inejbling tehnolođies je to o cemer se tu pogovarjmo – čekdizaut http://www.radio-electronics.c…..duplex.php. In mimogrede, realizacija je mix med analognim in digitalnim procesiranjem (v 21 stoletju!), ce hoces, da je zadeva kolikor toliko uporabna (izvedba samo v digitalni domeni, je uporabna bolj kot ne le v demonstrativne in ucne namene).

Dejansko je tezko doumeti, da je situacija na 144M s stalisca nivojev in potrebnega dinamicnega obmocja, med recimo s59dem in s50c (84 km), pravzaprav identicna KV inband postavitvi na 21M/28M z antenami par 100m narazen.

Glede SSB klipanja, seveda lahko signal, ki ga zelis sprejemati poljubno poklipas in bo se vedno razumljiv (ker je informacija skrita v prehodih skozi niclo in ne v amplitudi) – samo to ni isto, kot ce zelis sprejemati sibek SSB signal, ki mu v ritmu spic motecega SSB signala radiras tako amplitudo kot prehode. Si mislim, da je do ene mere stvar uporabna – imas kje kaksne posnetke ali kaksen uporaben link na to temo?

 

73 de Robi/s53ww

26.08.2017
01:02
9A4QV
Member
Members
Forum Posts: 9
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline
27.08.2017
20:47
S53WW
Moderator
Members

Moderators
Forum Posts: 74
Member Since:
24.07.2015
sp_UserOfflineSmall Offline

9A4QV je rekel
Robi, ti je poznat ovaj “skroz desni” na slici :-))

… pa kako da ne 🙂

Z Goranom sva bila parkrat na pijaci, ko sem bil sluzbeno v Silicijevi dolini, samo ni nikoli omenil, da sodeluje s kumunetvorks – verjetno je bil pod “embargom”, hi.

Te tipe spremljam ze od zacetka in priznam, da sem bil zelo skepticen do njihove ideje, ker ni dovolj samo en analogni cip pred anteno – da je stvar uporabna je potrebno dodati ustrezno procesiranje tudi v digitalni domeni. In vsi digitalni (baseband procesiranje) cipi v telefonih in vajfaj skatlah so mocno integrirani – vse te cipe bi bilo potrebno zastaviti na novo in na novo bi bilo potrebno spisati tudi komunikacijske protokole – takrat se mi je zdelo, da bo to zelo tezko izpeljati. In tu se ponovno pokaze moc “silicijeve doline” – tam se razmislja zelo na siroko (sky is the limit) in vsako idejo uspejo realizirati (kar ne pomeni, da vsaka uspe – uspesnih je bolj malo).

 

73 de Robi/s53ww

27.08.2017
23:27
Marijan Miletic
Member
Members
Forum Posts: 23
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

Self-interference cancelation, SIC je prava stvar za radioamaterje 🙂  Sicer vem, da je ozkopasovno filtriranje bolj učinkovito od notch ampak sem bi vesel, da digi LEILA gre naprej.  Electrical balance isolation ter logaritamski ojačevalniki govora so rešili probleme telefonistima.  Pravkar pogledal HF log amps z G3RZP Plessey prispevekom iz 1990-ih.  Tudi S53MV rešitev ZIF z limiterji ter detekcija z 1300 Hz rotacijo je unikatna.

KV-jaši so pogruntali, da treba otiči na Galapagos in narediti 10K USA za nov svetski rekord.  W6NL pravi, da so jih delali 15K M/M!  Občasno vidim UKV DXped za boljši uspeh.  Spomnem se neke obimne statistike lokalnih UKV dosežkov.  Verjetno ni dovolj postaj v krogu 500 km za rekorde pa treba čupati troposferce.  Veliko zabave vam želim.  Jaz pa moram dokončno zamenjati FT1000MP TX LPF relej za 40 m.  PIN diode bi dlje preživela Cry Tokrat samo 18 ur v mom 19. SCC RTTY tekmovanju pa ne bom več težil.

P.S. https://web.stanford.edu/~skatti/pubs/sigcomm13-fullduplex.pdf  All I wanted to know but didn’t dare to ask 🙂  BTW KV 21/28 MHz problem ni pretirano zahtevan ker Cauer filter sa 14,2 ter 28,4 MHz notch je geometrichno centriran na 20 MHz ampak ohrani dobre lastnosti tudi na 21 MHz prepustnem obsegu.  Brontosi ne rabimo RX NF = 1-2 dB. 

28.08.2017
07:10
s53v
Member
Members
Forum Posts: 46
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

s56a je rekel
Self-interference cancelation, SIC je prava stvar za radioamaterje 🙂  Sicer vem, da je ozkopasovno filtriranje bolj učinkovito od notch ampak sem bi vesel, da digi LEILA gre naprej.  Electrical balance isolation ter logaritamski ojačevalniki govora so rešili probleme telefonistima.  Pravkar pogledal HF log amps z G3RZP Plessey prispevekom iz 1990-ih.  Tudi S53MV rešitev ZIF z limiterji ter detekcija z 1300 Hz rotacijo je unikatna.

KV-jaši so pogruntali, da treba otiči na Galapagos in narediti 10K USA za nov svetski rekord.  W6NL pravi, da so jih delali 15K M/M!  Občasno vidim UKV DXped za boljši uspeh.  Spomnem se neke obimne statistike lokalnih UKV dosežkov.  Verjetno ni dovolj postaj v krogu 500 km za rekorde pa treba čupati troposferce.  Veliko zabave vam želim.  Jaz pa moram dokončno zamenjati FT1000MP TX LPF relej za 40 m.  PIN diode bi dlje preživela Cry Tokrat samo 18 ur v mom 19. SCC RTTY tekmovanju pa ne bom več težil.

P.S. https://web.stanford.edu/~skatti/pubs/sigcomm13-fullduplex.pdf  All I wanted to know but didn’t dare to ask 🙂  BTW KV 21/28 MHz problem ni pretirano zahtevan ker Cauer filter sa 14,2 ter 28,4 MHz notch je geometrichno centriran na 20 MHz ampak ohrani dobre lastnosti tudi na 21 MHz prepustnem obsegu.  Brontosi ne rabimo RX NF = 1-2 dB.   

MMM  spet “kr neki” Confused

lp/73 Janez

28.08.2017
12:32
Marijan Miletic
Member
Members
Forum Posts: 23
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

s53v je rekel

MMM  spet “kr neki” Confused

lp/73 Janez  

Nakladanje posveceno Adiju, S55M v zelji po hitrem okrevanju!  On pravi, da me S53WW hitro poklopi.  Jaz pa spotoma nekaj naucim.  SIC!

28.08.2017
15:10
s53v
Member
Members
Forum Posts: 46
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

s56a je rekel

Nakladanje posveceno Adiju, S55M v zelji po hitrem okrevanju!  On pravi, da me S53WW hitro poklopi.  Jaz pa spotoma nekaj naucim.  SIC!  

Hoj MMM

Da ne bo samo nakladanje predlagam sledeče: Si stručko in imaš dovolj enciklopedičnega znanja,ki ga moraš samo spremeniti v prakso. Robi S53WW ima svojo rešitev ti pa lahko dodaš svojo rešitev z vsemi tvojimi idejami. Lahko, da je ta tvoja rešitev celo boljša. Izvedba  pa mora seveda biti zaključena z prototipom, vsemi načrti, tiskaninami  in konstrukcijskimi skicami, da bodo lahko to Mermali ali pa kdo drug uporabili za izdelavo serije.Robi bo to sigurno naredil. Brez tega je vse samo bife-debata.  Obe verzije v varianti primerni za  izdelavo se potem predstavi na RIS-u 2018 in v Nemčavcih 2018 in stestira v Septemberskem 2018 UKV kontestu.Za test odstopim svojo lokacijo JN76UH.  Boljšo izvedbo potem garantirano uporabi in pograbi vsa okolica od OK,OM,DL,HA,9A,YU,…. do S5 hamov.

Tako ne bo samo Robi ki je kot odličen strokovnjak in profesionalec prišel v anale našega hobija saj je že ogromno naredil za naš hobi in to v globalnem smislu !!

Mi običajni brontosi  pa ne bomo snemali   kapo dol samo pred Robijem S53WW in Matjažem S53MV. LaughLaugh

Skratka : go ahead

29.08.2017
23:01
Marijan Miletic
Member
Members
Forum Posts: 23
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

s53v je rekel

Hoj MMM

Mi običajni brontosi  pa ne bomo snemali   kapo dol samo pred Robijem S53WW in Matjažem S53MV. LaughLaugh

Skratka : go ahead  

Janez, tvoj predlog je primeran za Sipronika d.o.o.  Jaz sem nekaj podobnega delal na Iskra-Delta prototipu za prenos skokov s Planice.  Tudi PMP-11 je bil 1980-ih narejen v 50+ kosov na IJS ter danes razstavljen v TMS Bistra kot prvi YU 16-bitni mikroracunalnik.  Konstruktorsko kariero sem zacel v YU1BCD 1960-ih z ECC81 lampo 144 MHz primopredajnikom ter naredil prvo AM zvezo z YU1EXY.  Potem samo do 50 MHz in digitalno!  Za konjicek sem naucil Pascal programiranje in leta 1984 delal online CQ WW SSB z EA-88.  Pozneje sem licenco za IBM PC ISA vmesnik prodal MFJ Enterprises, ki ga zal ni prodajal zaradi pogostih sprememb programa za nove postaje.  Nadaljeval sem z doktoratom na IJS s podrocja kratkovalovnega dekodiranja Morse signalov.  Leta 1991 naredil 200+ robotskih zvez v ARRL DX tekmovanju.  Do zdaj se noben nekaj podobnega.  Program je obnovljen pod Windows s C# uz pomoc YT7PWR.  Nekaj zvez narejeno v CQ WW Expert kategotiji.  Vse je opisano v domaci in tuji radioamaterski literaturi.  Cela serija elektronskih tasterjev, 9MHz RAY-3 HF xcvr, GS-31B QRO itn.

Z Robijem brez tezav sodelujem jos iz casov predsednikovanja v YU3AJK.  Malo tezje sem ga preprical za radioamatersko predavanje o EME in se zacel uciti od njega o UKV podrocju.  On mi je pojasnil, da se zveze nad opticno vidljivostjo delajo s pomocjo njemu priljubljene troposfere dokler jaz ljubim globalno ionosfero.  Parkrat me vozil v Nemcavce in vedno smo imeli zanimive debate!  TK0C je lep KV projekt… 

Tvojem SLO dvojcku bi dodal Markota, S57UUU v paru s pacifickim pomorscakom Pavelom, S57RA.  Iztok, S52D je tudi macek.  Polde, S51FF upokojeni mojster.  Ostale izven Ljubljane ne poznam dovolj.

Ti si precej tega v radioamaterscini prespal ker si uspesno vodil lastno podjetje za prodajo tocnega casa 🙂  Vsekakor sem ti hvalezan za prvo UKV DX-ped nad 2.000m asl  Potem pa uzpon na Triglav s S55A ter S53Z SK za potrditev drzavljanstva…

29.08.2017
23:23
S53WW
Moderator
Members

Moderators
Forum Posts: 74
Member Since:
24.07.2015
sp_UserOfflineSmall Offline

s56a je rekel
BTW KV 21/28 MHz problem ni pretirano zahtevan ker Cauer filter sa 14,2 ter 28,4 MHz notch je geometrichno centriran na 20 MHz ampak ohrani dobre lastnosti tudi na 21 MHz prepustnem obsegu.  Brontosi ne rabimo RX NF = 1-2 dB.   

… govorim o inband delu – recimo run in inband postaja na 21M, z antenami 100m do 200m narazen. En del izolacije se da dobiti z uporabo obeh polarizacij (prinese kar nekaj metrov kabla, hi), samo moras biti poleg morja, da imas kaj od vertikalno polarizirane antene na 21M 🙂

 

73 de Robi/s53ww

30.08.2017
22:11
Marijan Miletic
Member
Members
Forum Posts: 23
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

S53WW je rekel

… govorim o inband delu – recimo run in inband postaja na 21M, z antenami 100m do 200m narazen. En del izolacije se da dobiti z uporabo obeh polarizacij (prinese kar nekaj metrov kabla, hi), samo moras biti poleg morja, da imas kaj od vertikalno polarizirane antene na 21M 🙂

 

73 de Robi/s53ww  

Leta 2002 sem bil na OI2HQ 15 m CW in sem dva Jari-ja preprical, da sta dvignila vetikalni dipol kaksnih 20 valovnih dolzin stran od Yagica.  Oni so pobrali vse EU HQ postaje in smo imeli najboljsi mult v celotni WRTC ekipi.  Polarna svetloba, ze ob 4 AM slisis postaje ampak ven ne gre.  OH6BG je veliko naredil na propagacijah.  Vedno dobim najboljsi CW Skimmer raport od njega. 

Inband je ham perverzija ker nocejo izgubiti rate.  Dobrega operatora postavis na postajo, gleda zeleno lucko in pritisne F2 ali F4.  Monkey business za mene.  Ruski sistem M/S dela za rodinu.  MISO6 je potreban za tekmovanja s preklapanjem sporocil.  Lepo so napisali sa Stanforda:  analog + digital + network!  Dodatna pamet danes po kosilu s S52D.  Zlinkrofe je on naroceval v kitajscini 🙂

31.08.2017
20:44
Marijan Miletic
Member
Members
Forum Posts: 23
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

s53v je rekel

MMM  spet “kr neki” Confused

lp/73 Janez  

S53V144 300,0blank.pngS56A  18:5230/08/17

 

Vceraj sem popravljal FT1000MP z zamenjavo TX LPF releja za 40 m ampak se ne spomnem, da bi oddajal na 28.860 kHz. 

Ta LPF je mogoce pokvarjen ker z tunerjem dobim samo 50 W izhoda.  Upam, da ne spricam na 130 MHz 🙁

LP MMM S56A, N1YU

31.08.2017
21:15
s53v
Member
Members
Forum Posts: 46
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

s56a je rekel

S53V144 300,0blank.pngS56A  18:5230/08/17

 

Vceraj sem popravljal FT1000MP z zamenjavo TX LPF releja za 40 m ampak se ne spomnem, da bi oddajal na 28.860 kHz. 

Ta LPF je mogoce pokvarjen ker z tunerjem dobim samo 50 W izhoda.  Upam, da ne spricam na 130 MHz 🙁

LP MMM S56A, N1YU  

 

Ja tema ni več za 130Mhz oscilator.  Ampak vseeno….Ja prodajam svojo FT 1000MP skupaj z Javornikom ki jo uporabljam samo za 2m. Lahko pa kupiš še filter box, da ne boš šprical –LaughLaugh

Mea culpa glede spota. Ne nisi šprical iz 28 860MHz na 2m.Testiral sem Rozin program VHFC4win z kombinacijo z FT 920,ki jo mislim uporabljati za 2m v kombinaciji z mojim home made transverterjem  pojutrišnjem v Septemberskem VHF testu ( ko prodam FT1k + Javornik+ filter box) in sem se igral,če mi prav vnaša QRA lokatorje. Pa sem za test  tipkal nekaj poznanih postaj S50C, S50L,S57C…. in očitno tudi S56A,če je baza z lokatorji v redu. Očitno pa sem imel vklopljeno opcijo spot S&P- Hi !  Sri ampak imaš vsaj dokaz,da si aktiven na 2. metrih,če si že na VHF  forumu-HI! Roza ima to očitno vgrajeno po defaultu in je vedno potem treba iti v nastavitev in izklopit. To je pa za nas brontoze že včasih napor. HI. Bom dal za 2 dcl..

 

lp 73

01.09.2017
10:21
Marijan Miletic
Member
Members
Forum Posts: 23
Member Since:
19.01.2016
sp_UserOfflineSmall Offline

Ovo je najbolj brana tema na tem forumu!  Verjetno ne zaradi 3 optimalna IC za nizek sum oscilatorja 🙂

Janez, tekoce opravicilo sprejeto.  Software je naporna rec, posebaj ce ga pisu matematiki kot Roza 🙂

Precejsnje razburjanje okrog vikend VHF tekmovanja.  Antena stoji na prizidku, fiksno na sever.  Mogoce priklopim xvtr!

LP MMM S56A

01.09.2017
22:04
S53WW
Moderator
Members

Moderators
Forum Posts: 74
Member Since:
24.07.2015
sp_UserOfflineSmall Offline

s56a je rekel
Inband je ham perverzija ker nocejo izgubiti rate.  

jo OC Mario,

ma zakaj perverzija? Gre samo za idejo kako cimbolj polno izkoristiti cas tekmovanja … 

Hvala bogu, da imamo med radioamaterji dovolj taksnih, ki so radovedni in tekmovalni, ki znajo razmisljati dovolj siroko, kadar poskusajo doseci se malo vec – ogromno tehnicnih resitev se je pojavilo zaradi tega in veliko specificnega znanja je postalo dostopnega in razumljive(jse)ga tudi ne-ekspertom. Kdo bi se recimo danes ukvarjal s faznim sumom oscilatorjev, ce ne bi bilo KV (in UKV) kontestov? Komu bi bilo mar kompleksno stakiranje anten in vpliv terena, ce ne bi bilo kontestov? Kdo bi si zamislil in izpeljal RBN omrezje, ce ne bi bilo interneta in SDR sprejemnikov, in CW skimerja, in potem kontestov in ekspedicij? In se bi se dalo nasteti “izzive”, ki so potem generirali nekonvencionalne tehnicne (pa tudi operatorske) resitve … brontozavri ne bomo izumrli tako hitro (ce se le ne bomo upirali razvoju, hi). 

Sedaj pa na THE kontest Laugh

73 de Robi/s53ww 

No permission to create posts
Forum Timezone: Europe/Ljubljana

Most Users Ever Online: 201

Currently Online:
3 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

s52ez: 269

S51ZO: 124

S53MM: 112

S57M: 95

S59GS: 78

s57q: 75

Rudi Pavlič: 64

S51LF: 63

S56P: 49

s53v: 46

Member Stats:

Guest Posters: 2

Members: 865

Moderators: 4

Admins: 2

Forum Stats:

Groups: 4

Forums: 30

Topics: 352

Posts: 1861

Newest Members:

Alessandro Murador, Fabrizio Fava, Gianluca Costantino, Zdenek Svub, Karel Naessens, Giuseppe Rossetto, Escrich Jeremy

Moderators: S51FB: 301, S52AA: 18, S53WW: 74, s55m: 55

Administrators: Admin: 70, Jani: 100